Odmiana barwy pojazdu – wyklejanie automobilu

Odmiana barwy pojazdu – wyklejanie automobilu

Często zdarza się, iż otrzymany przez nas pojazd po poprzednim właścicielu bynajmniej nie posiada oczekiwanego koloru, lecz zakupiliśmy go bowiem był w dobrym stanie i również miał nowocześniejsze wyposażenie. Czasem nawet kupując nowy samochód lista dostępnych barw nadwozia może wydawać się licha. Wtedy z pomocą przybędzie nam folia do dokumentnego oklejenia automobilu.

Pokrywanie automobilu folią to coraz popularniejsza także w Polsce forma przemiany odcienia auta. Z miesiąca na miesiąc otwiera się coraz więcej zakładów, które to potrafią umiejętnie przykleić folię automobilową. Ów środek upiększania przybył oczywiście z regionów zachodnich, gdzie jest teraz wyjątkowo rozpowszechniony. Tam obywatele dość szybko zauważyli, że jest to banalniejszy szybszy i tańszy środek na pełną odmianę pojazdu.

Jak więc wygląda owo oklejenie? Arkusze folii są kładzione na odpowiednio przygotowaną detergentami karoserię pojazdu. W droższych wariantach montażu auto rozbierane jest z łatwo demontowalnych fragmentów karoserii jak drzwi, lampy, kierunkowskazy, lusterka itd. Naturalnie folię można nakleić i bez rozbierania nadwozia, choć demontaż elementów pozwala na banalniejsze oraz lepsze dopasowanie arkuszy folii i co za tym idzie znakomitszą jakość wykonanej modyfikacji. Specjalistyczne zakłady potrafią tak zrealizować proces powtórnego montażu, że jakość zmontowania nadwozia jest zgodna z fabryczną.

Jeśli auto jest wstępnie przystosowane, następuje nałożenie folii. Jest to proces stosunkowo skomplikowany, ponieważ folia posiada małą grubość (od pięćdziesięciu do stu mikronów) plus ma szczególnie mocny klej. W rozleglejszej perspektywie decyduje to o znakomitej jakości przeróbki, lecz wyraźnie utrudnia montaż. Dodatkowo folia naklejana jest wielkopowierzchniowymi arkuszami, tak by nie było śladów łączenia na brzegach karoserii i całość była doskonale spójna – przykład można zobaczyć na http://top-przeprowadzki.jelenia-gora.pl. Trzeba dostrzec jak ważne w procesie naklejania są warunki cieplne. Temperatura jest szczegółowo opisana w dokumentacji producenta folii, a po sfinalizowaniu obklejania auto potrzebuje zostać właściwie wygrzane.

Po ukończeniu, w wypadku prawidłowo zrealizowanej operacji, skutek może być niezwykły. Z zewnątrz bynajmniej nie sposób zaobserwować, że auto jest oblepione. Ważnym jest ponadto fakt długiej (często nawet dziesięcio letniej) rękojmi na wykonane przeróbki.